The Estevan Golden Eels were victorious in the pool over the weekend where 41 Eels traveled to Weyburn on Saturday, for the first full meet of the season.
The Eels earned the High Club Point Award with 604.5 points, which was a big lead ahead of the second place Regina Piranhas who had 324.5 points.
14 athletes came home with medals and had to earn the top 3 highest points in their respective age category in order to medal.
7-8 Girls:
Rachel Duncan – Gold, Rowyn Siever – Bronze
7-8 Boys:
Marcus DeLeeuw – Gold, Karson Mvula - Silver
9-10 Girls:
Jordyn Tarnes- Gold
9-10 Boys:
William Duncan - Gold
11-12 Girls:
Emily Tarnes – Silver
11-12 Boys:
Tristan Threinen – Gold, Lucas Dzeryk - Silver
13-14 Girls:
Adah DeLeeuw – Gold
13-14 Boys:
Logan Marshall – Bronze tied with Carson Wheeler - Bronze
15-17 Girls:
Taeghen Hack - Gold
15-17 Boys:
Jaiden Jocelyn - Silver
Out of the 41 Eels, 28 of them placed in the top 3 of their individual events as follows:
Alex Andrist – 2nd place in 200 Free, 100 Back and 50 Back
Jesse Beahm – 1st in 200 Back
Victoria Beahm – 3rd in 100 Back
Logan Dalziel – 1st in 100 Breast, 2nd in 100 Back and 200 IM, 3rd in 50 Breast
Adah Deleeuw – 1st in 50 Fly, 100 Breast, 100 Fly, 200 IM, 2nd in 50 Free
Marcus Deleeuw – 1st in 25 Fly, 25 Back, 2nd in 50 Back, 25 Free
Rachel Duncan – 1st in 50 Free, 50 Fly, 25 Free, 100 IM, 2nd in 50 Back
Rebecca Duncan – 1st in 200 Free, 100 Back
William Duncan – 1st in 100 Free, 50 Free, 100 IM, 2nd in 100 Back
Brooke Dzeryk – 2nd in 25 Fly, 50 Free, 25 Back, 100 IM
Lucas Dzeryk – 1st in 200 Free, 25 Fly, 50 Back 2nd in 50 Fly, 50 Free
Reagan Gibbons – 3rd in 50 Fly, 100 Breast
Mikayla Hack – 2nd in 100 Breast, 200 IM
Taeghen Hack – 1st in 200 Free, 50 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Fly
Jaiden Jocelyn – 1st in 100 Breast, 200 Breast, 200 IM, 2nd in 50 Free, 50 Fly
Lily Knoll – 2nd in 100 Back
Logan Marshall – 1st in 100 IM, 2nd in 200 Free, 3rd in 100 Back, 50 Free
Karson Mvula – 1st in 50 Back, 2nd in 25 Breast, 50 Free, 25 Back, 3rd in 25 Free
Rowyn Siever – 1st in 50 Back, 25 Back, 3rd in 25 Free
Chris Sutter – 2nd in 200 Back, 3rd in 200 Free
Emily Tarnes – 1st in 200 IM, 2nd in 50 Free, 100 Breast, 100 Free, 50 Breast
Jordyn Tarnes – 1st in 25 Fly, 50 Fly, 100 Breast, 100 IM
Nathan Threinen – 3rd in 200 Free
Tristan Threinen – 1st in 100 Free, 50 Fly, 50 Free, 200 IM, 3rd in 100 Breast
Brielle Wakely – 2nd in 200 Back
Carson Wheeler – 2nd in 100 Breast, 100 Back, 50 Free, 3rd 200 Breast, 100 Free
Alianna Young – 1st in 50 Breast, 3rd in 100 Back